Іслам в Ісландії

Нещодавно знайшов інформацію, що телеканал «Аль-Джазіра» зніматиме фільм про життя мусульман в Ісландії, прем’єра якого запланована на грудень цього року, як повідомляють місцеві новини «Fréttabladid». Мені стало цікаво, як прижився іслам із жовтих пісків Аравії на чорних пляжах Ісландії. Адже питання ісламу у Скандинавських країнах дуже «гостре». Варто згадати лише скандал із карикатурами на пророка Мухаммеда в Данії, чи депортацію мусульман із Норвегії та посилення контролю біженців із країн Близького Сходу.
За даними статистичного сайту Ісландії (Iceland Statistics), на 2011 рік в Ісландії проживали 664 мусульмани, 0.20% від загальної кількості населення острова. У країні діє дві організації: «Асоціація мусульман Ісландії», до якої належать 404 сповідники і «Мусульманський культурний центр Ісландії» з 274 членами центру, більшість яких проживає у столиці країни Рейк’явіку. Хоча є невелика група на півночі у м. Дальвік, в основному біженці з Косова.
«Асоціація мусульман Ісландії» була заснована палестинським біженцем Салманом Тамімі в 1997р. Із 2002 р. в Ісландії діє мечеть, що знаходиться в одному із офісних центрів столиці на третьому поверсі за адресою – Ármúli 38 Reykjavík. Асоціація подавала ще одну заявку на будівництво іншої мечеті, але місцева влада відмовила, тому що мусульман, які практикують, не більше 30 чоловік. Для поширення інформації про іслам Тамімі та його однодумці створили сайт, на якому коротко викладена інформація та переклад Корану ісландською мовою.
Деякою мірою, корінні жителі виявляють зацікавлення ісламом, а дехто навіть приймає нову релігію. Серед них і Егіль Нур Пруннер та Олафур Алі Халдор-сон, котрі вирішили зняти фільм про жителів-мусульман Ісландії. Із цим відео вони поїдуть у Нову Зеландію, щоб порівняти, як святкують Рамадан мусульмани з іншого острівного куточка світу. Про це повідомляє «Iceland Review».
Найяскравішим прикладом може слугувати стаття Анни Лінди Трауста-дотір «Шлях до світла», написана після прийняття ісламу. У ній авторка зазначає: «Спочатку, коли я прийняла іслам, у моєї матері виникали певні сумніви, чи не стану я терористкою, але тепер, не побачивши в цьому загрози, вона вирішила, що то мені на благо». Ставлення національної більшості до мусульман затуманене стереотипами, адже у всіх скандинавів існує повір’я, коли щось приходить з туману, не довіряй йому.

 

Віталій Щепанський